postheadericon Kotły na drewno

Jednym z najstarszych i jednocześnie najbardziej ekologicznych rozwiązań w dziedzinie paliw stałych wykorzystywanych w systemach grzewczych jest niewątpliwie drewno. Ten surowiec znany był ludzkości już od zarania dziejów. Piece wykorzystujące ten nośnik energii już od wielu lat cieszą się zarówno w Polsce, jak i innych krajach świata niesłabnącą popularnością. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że innym równie bezpiecznym dla środowiska rozwiązaniem grzewczym jest ogrzewanie biomasą.

W przypadku nowoczesnych kotłów na drewno, dostarczane do nich paliwo nie jest spalane w standardowy sposób. Urządzenia te w procesie spalania najpierw wytwarzają gaz drzewny, a następnie go spalają (kotły zgazowujące drewno lub na tzw. holzgas). W jaki sposób przebiega więc taki proces? Otóż początkowo w komorze zasypowej następuje dokładne wysuszenie i odgazowanie drewna. W ten sposób powstaje wyżej wspomniany gaz drzewny, który zasysany przez dmuchawę do komory spalania, miesza się z powietrzem, ulegając tym samym całkowitemu spaleniu. Takie rozwiązanie jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również pozwala na spore oszczędności na kosztach ogrzewania.

Kotły na drewno znajdują swoje zastosowanie niemal w każdym rodzaju budynku. Są one w stanie nie tylko ogrzać dane pomieszczenia ale również dostarczyć odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników (dzięki energii zawartej w drewnie). Tego typu piece doskonale współpracują bowiem z wieloma innymi źródłami ciepła (np. kotły gazowe, olejowe, pompy ciepła lub nowoczesne systemy solarne). Jeżeli więc szukamy taniego i ekologicznego systemu grzewczego dla naszego domu, warto zastanowić się nad wyborem kotła na drewno.

Tags: , , , , , , ,